Úvod Blog Jak vybrat dětskou sedačku na kolo

Jak vybrat dětskou sedačku na kolo

Pokud máte cyklistiku jako váš koníček a nechcete se ho vzdát ani poté, co do vaší rodiny přibude přírůstek v podobě miminka, je čas na to poohlédnout se po vhodném typu dětské cyklosedačky. Jakmile totiž vaše dítě povyroste a samo už sedí (nejčastěji kolem devátého měsíce), je schopné s vámi vaše cyklovýlety absolvovat.

První otázkou, kterou si musíte při výběru položit je, zda si pořídit dětskou sedačku přední či zadní. Statisticky se nyní častěji pořizuje sedačka připevněná vzadu, tedy za jezdcem. Ovšem není nad to si sám vše posoudit a zvolit alternativu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Pro názornou představu níže uvádíme plusy a minusy obou způsobů umístění dětských sedaček.

 

Sedačka přední (pro děti od 9 do 15 kg)

+   dítě máte stále na očích, máte přehled o tom, co dělá

+   dítě má lepší rozhled

+   s dítětem je lepší komunikace

- vhodná pouze pro menší děti a na kratší vzdálenosti

- dítě není chráněno před větrem

- dítě je relativně nechráněné v případě nehody

- není ochrana šíje dítěte (je nutný výhled pro jezdce)

- dítě není chráněno před případným prachem, hmyzem…

- omezené šlapání jezdce, přední sedačka může překážet, zhoršená ovladatelnost kola

- méně pohodlné pro dítě (mohou vadit řidítka)

 

Sedačka zadní (pro děti od 9 do 22 kg)

+ nejvíce bezpečné místo pro umístění cyklosedačky (při pádu není možné, že jezdec spadne na dítě)

+ dítě je více chráněno před větrem

+ vhodná i pro delší vzdálenosti

+ pohodlnější jízda pro dítě i jezdce

+ lepší ochrana před prachem, hmyzem,…

+ možnost vyšší opěrky pro podepření zad a hlavy dítěte

- dítě není na očích (horší kontrola toho co dělá)

- jezdec nemůže mít batoh na zádech

- omezená viditelnost dítěte dopředu

- jezdec je omezený v šlapání (možné naražení patou do sedátka)

 

Při výběru dětské cyklosedačky dbejte na to, aby byla dostatečně hluboká a široká. Opěrky pro nohy by měly být dostatečně dlouhé a musí mít vhodný úhel sezení, aby se v ní dítě dobře cítilo. Většina sedaček již má vyšší polstrování pro větší komfort vašeho dítěte, tříboké bezpečností pásy a rovněž posuvné zarážky na nohy, stavitelné podle toho jak vaše dítě roste.

Cyklosedačka zadní se umisťuje buď na nosič, nebo jsou sedačky samonosné. Při koupi sedačky na nosič dbejte na to, aby nosič, který na kole máte, byl dostatečně bytelný a byl určen pro vyšší váhovou kategorii (např.: 25kg). Sedačky samonosné se připevňují na trubku pod sedlem. Nosič zde není podmínkou a sedačku lze jednoduše vyjmout z uchycení a umožňuje tak vyrážet i bez cyklosedačky. Výhodou zadních cyklosedaček je možnost zakoupit sedačku polohovací. Ta lze naklopit hned do několika poloh v případě, že vám dítě v sedačce usne a vy tak nemusíte přerušit jízdu.

Rozhodně při výběru sedačky nezapomeňte také na koupi dětské přilby, která je povinnou výbavou a nezbytým bezpečnostním prvkem pro Vašeho malého cyklistu. Aby se mu v sedačce pohodlně sedělo je vhodné vybrat takovou přilbu, která má zadní část zaoblenou a není na ní žádný výrazný výstupek.

RÁDCE PŘI VÝBĚRU DĚTSKÉ SEDAČKY NA KOLO