Úvod Poradna Jak vybrat kolo

Jak správně vybrat dětské kolo

S jízdou na kole lze u dětí začít již v útlém věku. Děti jsou pohybově nadané a rychle se učí. Jízda na kole zlepšuje nejenom jejich motoriku a stabilitu, ale také je účinným prostředkem ke zvyšování jejich fyzické zdatnosti. Nemluvě o tom, že tak můžete dítě zapojit do svého koníčka a podnikat s nimi cyklistické výlety po krajích českých i zahraničních.

 

Správná velikost dětského kola (tabulka velikosti kol vůči výšce dítěte)

Bezesporu nejdůležitějším krokem při výběru dětského kola je jeho správná velikost. Častou chybou bohužel bývá koupě většího rámu, než je pro dítě vhodné. U dětského kola nelze uvažovat tak, že dítě do kola doroste. Pokud dítě ještě nezvládá plně techniku jízdy, mělo by spolehlivě dosáhnout na zem. Problémem u nesprávně zvolené velikosti kola bývá také nepřirozený posed a dítě je příliš natažené, nebo jsou řidítka příliš vysoko.

Velikost dětských kol se odvíjí od velikosti zapletených kol. Jedná se o kola 12, 14, 16, 18, 20 a 24 palců. Běžně firmy vyrábí kola velikosti 12, 16, 20 a 24 palců. Kola velikosti 14 a 18 palců nejsou u výrobců obvyklá. Jedná se o velikosti, které se snaží vyplnit mezeru mezi běžně vyráběnými velikostmi rámu. Kolo velikosti 14 palců je vhodné zejména v případě, když vaše dítě je na svůj věk poměrně vysoké a 12 palců velké kolo je příliš malé na to, aby s ním dítě začínalo. Pak je vhodné volit variantu 14 palců, kolo ne o tolik větší, ale přesto ne tak velké jako kolo velikosti 16 palců. Obdobně je tomu u 18-ti palcového kola.

 

Kolo velikosti 12 palců

Dětské kolo 12 palců Author JetU nejmenších kol (12“) se používá tzv. protisměrná brzda (torpédo). Ta v dětech vytváří reflex reagovat na vzniklé nebezpečí šlápnout klikou dozadu, aby kolo zabrzdilo. Tohoto reflexu se však s větším kolem, kde už tento princip brzd nebývá zachován, děti velice rychle zbaví a naučí se používat klasické brzdové páčky na přední i zadní kolo. Ve většině případů je u nejmenšího 12-ti palcového kola použita současně přední čelisťová brzda (V-brake). Bezpečnější je však zcela určitě používání brzdy zadní.

Dále jsou běžnou součástí 12-ti palcového kola tzv. balanční kolečka (nebo přídavná kolečka). Balanční kolečka jsou vhodná při nacvičování jízdy na prvním kole. Při zdokonalování jízdy vašeho dítěte je budete postupně zvedat tak, aby se o ně vaše dítě neopíralo, a po čase je můžete úplně odstranit. Jde o to, aby vaše dítě získalo ke kolu důvěru, naučilo se ho bezpečně ovládat a získat na něm stabilitu. Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto odstavce, jsou balanční kolečka běžně součástí nejmenších 12-ti palcových kol. Pokud však vaše dítě potřebuje přídavná kolečka i u větších kol, lze je samozřejmě dokoupit. Standardně se vyrábějí od velikosti 12 palců až do velikosti 20 palců.

Dalším atributem, který by mělo 12-ti palcové kolo splňovat, je bezesporu plastový kryt zakrývající celý řetěz. Předchází se tak situaci, kdy by se mohla do řetězu dostat tkanička či kus oděvu dítěte. Plastový kryt by měl být rovněž součástí 16-ti palcového kola.

 

Dětská kola větších velikostí (20 a 24 palců)

Dětské kolo 120 palců Author EnergyV případě větších dětských kol již zručnost dítěte umožňuje použití volnoběžky a čelisťových brzd. Vzhledem k tomuto faktu je nutné dbát na to, aby měly brzdy dostatečnou účinnost a ráfky byly z takového materiálu, aby měly vhodnou brzdnou plochu. Proto je nutné se vyvarovat ráfků plastového provedení, po nichž brzdové špalky snadno kloužou a dochází tak k nebezpečnému „přebržďování“. Taková kola však renomovaní výrobci dětských kol vůbec nevyrábí a vyskytují se pouze u levných kol z hypermarketů.

Od velikosti kol 20 palců již začínáme hovořit také o přehazovačkách. Na kola menších než 20 palců se zpravidla nedávají. Než děti dorostou do 20-ti palcového kola zpravidla nemají dostatek síly k ovládání přehazovačky. Ve většině případů je k ovládání přehazovačky používáno řazení v rukojeti, což je velice praktické s přihlédnutím k menší síle dětských prstů.

Kola juniorská, někdy nazývaná tříčtvrteční (velikost 24“) jsou plnohodnotnou zmenšeninou dospělého kola. Mají klasické čelisťové brzdy, přehazovačku (obvykle 3 převodník a 5-8 kolečko vzadu). Následují již pouze dospělé modely jízdních kol v různých velikostech rámu. Jediným omezením oproti dospělým velikostem kol je použitá délka klik, která musí být kratší z důvodu předejití kontaktu nohy s předním kolem, případně kontaktu pedálu se zemí.

 

Bezpečnost

Nejdůležitější je dbát na bezpečnost dětí na silnici. K tomu nám dopomáhají nejrůznější cyklo doplňky a určité prvky zviditelňující naše dítě případně chránící ho při pádu či nárazu. Reflexních nášivek, odnímatelných pásek a nálepek není nikdy dost. Pomalu, ale jistě se stává běžnou výbavou dětského cyklisty také reflexní vesta, ať již v oranžové, žluté, nebo zelené barvě. Pro menší kola je také vhodný reflexní praporek, který se přidělává ke středu zadního kola, aby tak upozornil na malého cyklistu v silničním provozu.

Dětská přilba na kolo - Star RiderBezpečnostními prvky, ktere jsou již pro děti a mládež do 18 let povinné, jsou dětské cyklistické přilby. Mnozí rodiče nošení přileb u svých ratolestí stále podceňují. Omlouvat tento fakt vědomím, že se jejich děti pohybují na kole jen v okolí jejich bydliště, je velice zavádějící. Vždyť právě v nedalekém okolí domovů se statisticky stává nejvíce dětských nehod a zranění. Proto je nutné nošení cyklistických přileb nepodceňovat. Kvalitnější přilby mají seřizování obvodu hlavy pomocí kolečka či jiného mechanismu, jsou zpracovány tzv. „in-mold“ technologií (zatepla tavený povrch helmy, který podporuje její pevnost a odolnost při nárazu) a mají v otvorech helmy síťku zabraňující hmyzu vlétnutí pod přilbu.